foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Ласкаво просимо :)

П'ятниця, 10 березня 2017 08:13

Сквер Небесної Сотні

На правобережжі на розі вулиць К.Лібкнехта і Поселянської (сучасних Івана Приходька і Академіка Герасимовича) в 1920-і та на початку 1930-х років був невеликий майдан, де стояв старий будинок, розміщувалися дерев’яні щити з радянськими агітаційними гаслами.

Так, на одному із фотознімків 1930 року, що зберігається в музейних фондах, зафіксований фрагмент такого. Як сповіщала місцева газета "Наш путь", робітники Крюківських вагоноремонтних майстерень почали збирати кошти на пам’ятник Леніну ще з січня 1925 року, уклали договір з уповноваженими ленінградської Академії мистецтв на виготовлення бронзової фігури вождя на повний зріст під час промови. Але збір коштів затягнувся.  Лише в 1934 році знесли будинок і підготували майданчик під спорудження пам’ятника, фундамент якого заклали в жовтні. Постамент був виготовлений з місцевого сірого граніту. Закінчення будівництва було приурочене до 17-х роковин Жовтая, але урочисте відкриття відбулось в 1935 році. Навесні навколо висадили дерева, облаппували квітники.

Під час Другої світової війни на території скверу здійснили поховання загиблих і померлих від ран радянських воїнів: полковника Семенова П.З., старшого сержанта Богоявленського H.В., підполковника Луньова О.П. У жовтні 1948 року; згідно з розпорядженням голови Крюківської райради депутатів труцящих, могили перенесли на Крюківське кладовище.

В 50-і роки XX століття пам’ятник Леніну був відновлений. Перед ним були влаштовані клумби: кругла по центру і рабатки по боках, позаду пам’ятника знаходилася частина скверу з дорослими деревонасадженнями, живоплотом, садовими диванами, ліхтарями. Територія була огороджена низьким металевим парканом.

З нагоди 50-річчя клубу імені Котлова, яке відзначали 1 травня 1977 року, напередодні - 29 квітня - в сквері відбулося урочисте відкриття пам’ятника робітнику-революціонеру Івану Федоровичу Котлову, виготовленого за кошти заводу на Харківському художньо-промисловому комбінаті Художнього фонду УРСР та встановленому на місці пам’ятника вождю. Автори - архітектор Васильєв В.С., скульптори Ястребов I.П., Шорохов Ю.Ю.

Навколо пам’ятника були реконструйовані деревонасадження, сквер набув сучасного вигляду. Композиція скверу проста: центральна алея, орієнтована вздовж вулиці Академіка Герасимовича, веде з вул. Івана Приходька до пам’ятника, перетинається перпендикулярно двома бічними алеями, які мають покриття у вигляді залізобетонних плит. Посередині центральної алеї влаштовані квітники прямокутної конфігурації, де висаджені багаторічники.

Алея обсаджена живоплотом із бирючини звичайної. Територію скверу обрамлюють лінійні насадження: з боку вул. Академіка Герасимовича — тополі пірамідальної і клена гостролистого, від вул. Івана Приходька - клена гостролистого. За пам’ятником лінійні насадження ялини колючої форма "Сиза" створюють декоративну кулісу. В сквері також зростають липа серцелиста, катальпа бігноніевидна, ясен звичайний, ясен звичайний форма "Куляста", гіркокаштан звичайний, спірея Вангутта, бузок звичайний, бирючина звичайна, шипшина багатоквіткова.

Встановлено декілька дерев’яних лав для короткочасного відпочинку. Сквер ім. І.Ф. Котлова площею 0,44 га з 2011 року знаходився на утриманні Комунального підприємства "Благоустрій Кременчука".

Згідно із законом України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" 16.02.2016    р. цей зелений об’єкт перейменовано на сквер Небесної Сотні, а пам’ятник Котлову демонтовано 04.04.2016 р. (рішення виконкому № 264 від 28.03.2016).

Рішенням ХШ сесії міської ради VII скликання від 30.08.2016 р. створено комунальний заклад культури і відпочинку "Парк Крюківський", до якого ввійшов і сквер Небесної Сотні.

Джерело: "Смарагдові шати Кременчука: історія міста в парках і скверах". Музиченко Н.В., Соколова І.М.

Blue Flower

Світлина з парку

Поділися з друзями

Copyright © 2020 Copyright Парк Крюківський Rights Reserved.