foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Ласкаво просимо :)

П'ятниця, 10 березня 2017 08:04

Парк "Крюківський" - історія набуття (I)

На правобережжі навесні 1927 року, після спорудження клубу ім. Котлова, який знаходився в саду, що належав до 1917 року протоієрею Федору Архангельському, на розі вулиць Поселянської (сучасної Академіка Герасимовича) і К. Лібкнехта (сучасної Івана Приходька), крюківські залізничники вирішили створити додаткове місце для проведення культурно-масових заходів у літній період. В садку прорізають алеї, влаштовують майданчик, встановлюють лави.

В 1937 році була збудована літня читальня, новий танцмайданчик, естрада, центральний вхід прикрашений колонами, встановлена гарна огорожа. В 1938 році проводилась реконструкція саду, на яку асигнувалось 400 тис. крб.

Були розбиті нові широкі прямі алеї, усипані дрібним цегляним щебенем, встановлено 200 нових зручних лав. На центральній алеї споруджено два фонтани. Біля центрального входу басейн фонтану мав прямокутну форму і був прикрашений гіпсовою скульптурою спортивної тематики "Дівчина з веслом"; другий фонтан - з басейном округлої форми і скульптурою "Грибок".

Електричне освітлення було влаштоване на кшталт освітлення київського Хрещатика; сплановано клумби, посаджено до 3 тисяч дерев і кущів, споруджено літній критий театр.

Під час німецької окупації 1941-1943 років майже все було знищено. Деревні насадження використовували для опалення. На території парку нацисти здійснювали поховання своїх загиблих і померлих. Під час відступу прах з могил вони викопали і забрали із собою. Залишені могильні ями повторно використовувались для поховань, але вже радянських воїнів.

Так, 18.11.1943р. там був похований старший лейтенант Базієв И.М., 17.02.1944 р. - майор медичної служби Ксьондзов Е.М., а також підпільники Чорнобаба Д.С., Третяк, Кравченко. Після війни, вже у 1946 році, під час недільників на території парку, яка на той час являла собою майже голу місцину, справа від центрального входу з’явилися нові деревонасадження.

У березні 1949 року був затверджений проект перепланування парку, розроблений Харківським обласним проектним бюро. Згідно з ним, за розпорядженням голови Крюківської райради депутатів трудящих, у квітні 1950 року могили були перенесені на Крюківське кладовище.

Особливо активні роботи з реконструкції парку проводилися в 50-і роки XX ст. Скільки праці, любові, ентузіазму вклали заводчани в розбудову свого парку! Так, в один із недільників було висаджено понад сто дерев. Був споруджений капітальний паркан з парадним вирішенням головного входу, на арці якого красувалась вивіска "Парк культури и отдыха КВСЗ".

Обабіч центральної алеї встановили пам'ятники Леніну і Сталіну в стилі і згідно з вимогами того часу. Пізніше залишалась тільки скульптура Леніна, яку перемістили на початок алеї. Далі по осі відновили фонтани, влаштували прямокутні клумби. На останніх висаджували канни, петунію, алісум, айстри, космею. На фонтані з прямокутним басейном проводили заміну гіпсових скульптур.

В середині 1950-х років це була скульптура хлопчика, який тримав вертикально велику рибину. З боків басейн прикрашали білі вазони з квітами, аналогічні стояли на перехресті всіх алей. В 60-і роки XX ст. скульптуру знову поміняли - на двох хлопчиків, які бавилися водними струменями.

Центральну алею перпендикулярно перетинали дві бічні. Всі вони були обсаджені стриженим живоплотом. В нішах - "карманах" встановили садові дивани для відпочинку. Замикав перспективу центральної алеї літній кінотеатр, споруджений в 1957 році. Перед ним встановили скульптурну групу "Дружба народів".

Джерело: "Смарагдові шати Кременчука: історія міста в парках і скверах". Музиченко Н.В., Соколова І.М.

Blue Flower

Світлина з парку

Поділися з друзями

Copyright © 2020 Copyright Парк Крюківський Rights Reserved.